Roboti si medici – O lupta impreuna

Asociația Xeo debutează cu entuziasm și responsabilitate în cadrul primei sale inițiative, având în vedere o problemă de mare importanță: susținerea și protejarea personalului medical în fața provocării reprezentate de virusul COVID-19. Proiectul inițial vizează crearea unui concept funcțional, un POC (proof of concept) al unui robot automatizat. Acest robot va fi dotat cu o gamă variată de funcționalități, având ca obiectiv principal protejarea și sprijinirea personalului din spitalele din România. Scopul final este de a minimiza expunerea acestora la pacienții infectați cu virusul și, implicit, de a reduce rata de infectare în rândul personalului medical.

Funcționalitatea-cheie a robotului anti-COVID constă în capacitatea sa de a transporta diverse echipamente, alimente și medicamente pe întregul teritoriu al spitalului. Acesta poate fi controlat de la distanță, prin intermediul unui laptop al instituției spitalicești. Pentru a asigura un grad maxim de securitate și confidențialitate, robotul este configurat cu un circuit închis, blocând astfel accesul extern la controlul și funcționarea sa.

Robotul nu se limitează doar la această funcționalitate principală. El va dispune de o serie de alte caracteristici tehnice și operaționale, printre care:

• Mișcare: Robotul va fi dotat cu un sistem de mișcare ce include trei roți, din care două vor fi motorizate pentru a permite deplasarea în interiorul spațiilor hospitaliere, iar o roată liberă în față pentru a permite efectuarea manevrelor și schimbarea direcției cu ușurință.
  • Teleghidare manuală: Robotul va oferi posibilitatea de control manual printr-o interfață UI (interfață utilizator) accesibilă de pe laptopul instituției spitalicești. Această opțiune permite utilizatorului să aibă controlul complet asupra mișcărilor și funcțiilor robotului.
  • Teleghidare automată: De asemenea, robotul va fi echipat cu un sistem automat de creare și urmărire a rutelor predefinite în interfața UI. Acest lucru îi va permite să își desfășoare activitățile în mod autonom și eficient în interiorul spitalului, fără a necesita intervenții constante din partea personalului.
  • Cameră: Interfața UI va include o cameră montată pe robot. Aceasta va transmite în timp real imagini din mediul înconjurător al robotului către utilizatorul care îl controlează de la distanță. Prin intermediul acestei camere, utilizatorul poate vedea exact ceea ce vede robotul, facilitând astfel controlul precis și sigur al acestuia în cadrul spațiilor hospitaliere.
  • Senzori anti-accident: Pentru a asigura o operațiune sigură și lipsită de incidente, robotul va fi echipat cu senzori speciali de distanță în punctele sale slabe. Acești senzori vor furniza informații precise utilizatorului prin interfața, avertizând în cazul detectării unui obstacol sau a unei situații care ar putea periclita integritatea robotului. În astfel de situații, acesta va impune utilizatorului o rută alternativă pentru a evita orice pericol.
  • Microfon + difuzor: Deși prezența fizică a unui cadru medical este esențială pentru interacțiunea directă cu pacienții, robotul va fi dotat cu un sistem audio, cuprinzând un microfon și un difuzor. Acest lucru va facilita comunicarea verbală între personalul medical din spatele robotului și pacienți, ajutând la menținerea legăturii și oferind suport emoțional în absența fizică a unui cadru medical.

În plus, la finalizarea proiectului, va fi disponibil un ghid comprehensiv pentru reconstrucția robotului într-un format 1:1, din punct de vedere tehnic. Acest ghid va fi pus la dispoziția publicuui larg, oferind oportunitatea altor pasionați de robotică să reproducă și să îmbunătățească funcționalitățile deja existente: https://shorturl.at/bAGHL

Acest proiect, intitulat “Roboți și medici – o luptă împreună”, beneficiază de finanțare prin intermediul programului #StartONG, lansat de #KauflandRomania și implementat de Asociația #ActforTomorrow. Propunerea a fost inițial depusă de Asociația Xeo și a fost selectată pentru a primi finanțare, însemnând un pas semnificativ în direcția sprijinirii personalului medical și a inovației tehnologice în domeniul medical.